O projektu

Živá kultura! Pamatujete se na ni ještě?
I když to může vypadat, že dočista zmizela, jenom hledala nový domov.


A pokud Vy hledáte skutečnou alternativu živé kultury, a ne její redukci, jste tady správně! Divadelní představení, koncerty, cirkusové performance, a to vše ve speciálních formátech Naživo! A navíc koupí vstupenky podporujete jednotlivé soubory v této pro všechny nelehké době. 50 % ceny Vámi zakoupené vstupenky putuje jednotlivým souborům. Zbylých 50 % bude využito pro vznik nových Filmů Naživo. Díky tomu se můžete neustále těšit na nové online zážitky.

Ohlédnutí: Na jaře roku 2020, v době pandemie Covid -19, v době vládních restrikcí, které živou kulturu značně limitovaly, jsme hledali způsob, jak divákům umožnit specifický kulturní zážitek. A právě tehdy se zrodil primárně filantropický projekt AMERIKÁNKA: HRAJEME PRO MEDICI.

Soubor Heaven’s Gate inscenoval divadelní představení Amerikánka v prostorech mimo divadlo, v exteriérech, které obsahu divadelní hry dodávají nový kontext, inspirují herecký projev a rozvíjí či dokonce proměňují samotné téma. Takto inscenovaná představení byla natáčena filmovým štábem v jediném živoucím záběru, ve kterém kamera vstupovala do intimního prostoru herců nebo se naopak zaměřovala na svět kolem nich.

Vzhledem k návazné podpoře Nadace PPF a Ministerstva kultury České republiky se projekt transformoval do unikátního divadelně kinematografického formátu Film Naživo. Devět filmů a jeden koncert vidělo živě na internetu a v kinech napříč ČR kombinovaně 40.000 diváků. Bonusový Film Naživo: Pastýřka a kominíček odvysílala Česká televize coby Večerníček k oslavě narozenin ČT:D.

Film Naživo Amerikánka: V opuštěném sanatoriu se stal nejúspěšnějším titulem v kinodistribuci daného dne. Projekt vzbudil celorepublikovou mediální pozornost a na sociálních sítích překročil hranici dosahu 2.000.000 lidí.

Film Naživo je manifestem touhy a schopnosti živé kultury vyprávět příběhy v souladu s realitou světa svých diváků. Živá kultura a její postoj ke krizi bude zásadním hybatelem celospolečenského postoje k pandemii a jejímu dopadu. Film Naživo je inspirací a nástrojem k pozitivní transformaci společnosti.

Viktor Tauš